منو

بهره برداری از شرکت فولاد سفید دشت چهارمحال وبختیاری نمونه بارزمدیریت جهادی و اقتصاد مقاومتی است

اولین واحد احیای مستقیم شرکت فولاد سفید دشت از طرح های 7 گانه فولاد استانی در استان چهارمحال بختیاری با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان ایمیدرو، شرکت ملی فولاد و دیگر مسوولان افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت فولاد سفید دشت چهارمحال وبختیاری : این طرح که با مشارکت 65 درصدی شرکت فولاد مبارکه اصفهان و35 درصدی ایمیدرو به بهره برداری رسیده، قادر است سالانه 800 هزار تن آهن اسفنجی تولید کند.

در این مراسم ابتدا آقای قاسم سلیمانی استاندار چهارمحال وبختیاری ضمن خوش آمد گویی به میهمانان گفت :فولاد سفید دشت با مشارکت فولاد مبارکه از طرح های مهم استان با به کارگیری نیروهای بومی است.
قاسم سلیمانی دشتکی افزود: اجرای این طرح مشکلات جانبی از جمله تامین آب داشت که از طریق پساب و تصفیه فاضلاب شهر بروجن این مشکل برطرف شد.

فولاد سفید دشت چهارمحال بختیاری که 40 درصد سرمایه گذاری آن ارزی است، برای بالغ بر 150 نفر به طور مستقیم و 1500 نفر ایجاد اشتغال کرده است .

دکتر سبحانی، مدیر عامل شرکت مبارکه، در مراسم افتتاح کارخانه احیای مستقیم سفید دشت در سخنانی گفت : فاز دوم این کارخانه شامل فولاد سازی یک میلیون تنی است که 70 درصد تجهیزات آن ساخته شده و به زودی نصب آن ها نیز آغاز می شود، در این کارخانه که خروجی آن اسلب خواهد بود، سرمایه گذاری بالغ بر 3 هزار میلیارد ریال و 70 میلیون یورو پیش بینی شده است.

همچنین این طرح با همکاری شرکت های فولاد پایا، MCC ، MMEچین، شرکت فنی مهندسی مبارکه و ... راه اندازی خواهد شد که در نوع خود اولین واحد فولاد سازی در استان چهارمحال بختیاری است.

وی اظهار داشت استخدامی‌های این کارخانه به جز در پست‌های حساس و کارشناسی، کاملا بومی بوده است.

دکتر مهدی کرباسیان، رئیس سازمان ایمیدرو در مراسم افتتاح فولاد سفید دشت گفت : تا پایان سال طرح های شادگان، نی ریز، میانه  و مابقی تا پایان سال به بهره برداری می رسد.

مهدی کرباسیان ظهر امروز در مراسم بهره‌برداری از واحد احیای مستقیم فولاد سفید دشت با اشاره به افتتاح نخستین واحد فولاد 7 گانه کشور اظهار داشت: واحدهای 7 گانه فولاد قرار بود در دولت یازدهم افتتاح شود که امروز نخستین واحد به بهره‌برداری رسید.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از افتتاح 3 طرح آهن اسفنجی در کشور خبر داد و بیان کرد: 3 طرح آهن اسفنجی تا پایان امسال در شادگان، نی‌ریز و میانه افتتاح و مابقی طرح‌ها در نمیه نخست سال آینده تکمیل و به بهره‌‌برداری می‌رسد.

کرباسیان خاطرنشان کرد: به دنبال سیاست‌های دولت و حفاظت از محیط زیست و آب برای ادامه پروژه فولاد که 100 لیتر آب نیاز دارد مقرر شد از پساب بروجن و سفیددشت استفاده شود که قرار داد آن هفته آینده امضا و فولاد سفیددشت شروع به لوله‌کشی می‌کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه بعد از برجام شرکت‌های چینی همکاری بهتری را در حوزه فولاد داشتند، تصریح کرد: برای اجرای طرح فولاد 7 گانه یک شرکت چینی 60 میلیارد تومان به صورت فاینانس وصول کرد و هفته آینده نیز مقرر شد 40 میلیارد تومان دیگر پرداخت کنند.

کرباسیان با بیان اینکه در دولت یازدهم 680 میلیون دلار پروژه افتتاح شده است، خاطرنشان کرد: تا نیمه نخست سال آینده 2 میلیون دلار پروژه دیگر اجرا یا افتتاح می‌شود.

مهندس نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت در این مراسم با اعلام اینکه گرفتن مشارک برای 7 طرح فولادی از پیشنهادهای ما برای پیشرفت سریع تر طرح ها بود گفت : در بحث فاینانس و قراردادها نیز توانستسم تا 25 درصد تخفیف از خارجیان بگیریم.

به گفته وی سرمایه گذاران داخلی از جمله شرکت فولاد مبارکه اصفهان، برای ساخت طرحهای فولادی یک میلیون تنی انتخاب شده است و این شرکت، برنده مناقضه دوطرح تولید فولاد درچهارمحال وبختیاری و خراسان رضوی نیز شده است.

وزیرصنعت معدن وتجارت، ظرفیت تولید فولاد خام کشوررا 27.5میلیون تن اعلام کرد و گفت: 10 میلیون تن به تولید ورق گرم وچهار هزارتن به تولید ورق سرد گالوانیزه اختصاص دارد.

وزیرصنعت، معدن وتجارت افزود: استان چهارمحال وبختیاری باتوجه با منابع محدود کشاورزی ، به سمت صنعتی شدن دارد حرکت می کند واحداث راه آهن اصفهان-چهارمحال وبختیاری -خوزستان، روند صنعتی شدن این استان را سرعت خواهدداد.

معاون اول رییس‌جمهور گفت: اگر می‌خواهیم کشور را توسعه دهیم و مشکل اشتغال را برطرف سازیم راهی جز افزایش سرمایه‌گذاری و تولید وجود ندارد.


دکتر جهانگیری در آیین افتتاح واحد احیای مستقیم فولاد سفید دشت چهار محال و بختیاری، اظهار داشت: امروز تعداد قابل توجهی نیروی جوان تحصیلکرده و جویای کار در کشور وجود دارد که انتظار دارند برای آنها فرصت شغلی فراهم کنیم و این کار جز با سرمایه گذاری و رونق تولید در بخش های مختلف میسر نخواهد شد.
جهانگیری افزود: برای اینکه سرمایه گذاری افزایش پیدا کند باید بخش خصوصی مورد حمایت قرار گیرد و هر استانی که توانسته فضایی به وجود آورد که بخش خصوصی احساس آرامش و امنیت کند، زودتر موفق شده است که بر مشکلات غلبه کرده و برای جوانان اشتغالزایی کند.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: اگر در استانی به بخش خصوصی آنطور که باید بها داده نشود، در نتیجه باید به منابع محدود و اندک دولتی چشم داشته باشند و این در حالی است که نقش منابع دولتی در سرمایه گذاری و تولید روز به روز و سال به سال کاهش پیدا می کند.
جهانگیری با بیان اینکه نهادهای عمومی نیز موفقیت بیشتری از بخش دولتی در حوزه سرمایه گذاری و تولید دارند، گفت: البته دستاوردهای بخش خصوصی از نهادهای عمومی نیز بیشتر است و در اقتصاد مقاومتی نیز توجه ویژه ای به بخش خصوصی صورت گرفته و یکی از رویکردهای اصلی آن مردمی کردن اقتصاد است به گونه ای که مردم موتور محرک اقتصاد کشور باشند و دولت به برنامه ریزی و سیاستگذاری بپردازد.
وی با تاکید براینکه مدیران استان ها و نمایندگان مردم در استان ها و همگی رسالت داریم که از بخش خصوصی حمایت کنیم، گفت: بخش خصوصی باید احساس کند که در سختی ها کنار آنها هستیم و به آنها کمک خواهیم کرد.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به کسانی که معوقات بانکی دارند و با زد و بند تسهیلات گرفته اند، اظهار داشت: این افراد زمانی که تسهیلات می گرفتند می دانستند که نمی خواهند آن را پس بدهند و تعداد اینگونه افراد محدود است و باید با جدیت و قدرت این منابع را از آنها پس بگیریم و نباید اجازه دهیم که منابع بانکی توسط این گونه افراد مورد سوء استفاده قرار گیرد.
جهانگیری با اشاره به اینکه نهادهای عمومی نیز هزاران میلیارد منابع مالی در اختیار دارند، افزود: استان هایی که در بخش توسعه عقب تر هستند باید از این نهادها بخواهند که برای سرمایه گذاری در این استان ها حضور یابند و شرایط لازم را برایشان فراهم آورند.
جهانگیری در بخش دیگری از سخنانش از موقعیت استراتژیک و ظرفیت های فراوان معدنی و نیروی انسانی چهار محال و بختیاری بعنوان امتیازاتی مثبت برای توسعه استان یاد کرد و گفت: طرح هایی که امروز در چهار محال و بختیاری افتتاح شد یک پیام روشن به مردم استان داشت و آن پیام این بود که چهار محال و بختیاری به سرعت در حال حرکت به سمت صنعتی شدن است.
وی افزود: بسیاری از واحدهای تولیدی بویژه صنعت خودرو و لوازم خانگی نیازمند محصولات تولیدی کارخانه های افتتاح شده هستند و این موضوع می تواند همانند ذوب آهن که موجب توسعه صنعتی اصفهان شد نقطه شروعی برای صنعتی شدن چهار محال و بختیاری باشد.
جهانگیری ادامه داد: چهار محال و بختیاری باید به همت جوانان، نخبگان و مدیرانش به سمت توسعه جدی حرکت کند و دولت نیز در این زمینه تمام مساعی خود را برای کمک به این روند به کار خواهد بست.
معاون اول رییس جمهور از ساخت مجتمع آهن اسفنجی در سفید دشت بعنوان تفاوت میان مدیریت دولتی و بخش خصوصی و مدیریت دوران اقتصاد مقاومتی با زمان پیش از آن یاد کرد و گفت: متاسفانه در دورانی که دولت بیشترین درآمدهای نفتی را در اختیار داشت این طرح با کندی و در حد تاسیسات ابتدایی ساخته شد اما امروز با تدبیر مدیران علی رغم کمبود منابع، کارخانه در زمانی کوتاه و حجم سرمایه گذاری بسیار به پایان رسید.
جهانگیری تاکید کرد این اتفاق یعنی استقرار مدیریت جهادی و مدیریت مبتنی بر اقتصاد مقاومتی، اقتصاد مقاومتی یعنی استفاده از ظرفیت های کشور به بهترین نحو که منجر به افزایش بهره وری شود که در ساخت و راه اندازی این طرح ها به خوبی مشاهده می شود.